loading

Anaokulumuz

Anaokulumuz

Anaokulumuz

7 Yaş çok geç!

Uzmanlarca, erken çocukluk yada okul öncesi adı verilen (yuva,kreş,anaokulu,gündüz bakımevi,oyun evi) 0-6 yaş arası dönem çocuğun en hızlı geliştiği,büyüdüğü ve çevresiyle etkileşimden en çok etkilendiği dönem olarak kabul edilmektedir.
Bu nedenle okul öncesi eğitim insanların yaşamında oldukça etkili olabilen bir süreçtir.Çocuklar 2-6 yaş arasında çevrelerindeki dünyayı nasıl algılayacaklarına ve nasıl etkileşimde bulunacaklarına dair bir düşünsel yapı oluştururlar. Bu yapı; kişilik ve davranışlara temel oluşturarak, çocukların bütün hayatı boyunca onlara eşlik eder. Ben kimim? Çevremde nasıl bir dünya var? Kimler var? Ben nasıl davranmalıyım? Nasıl hayatta kalacağım? gibi belirli soruların yanıtlarını ararlar.
Bu dönem içerisinde, çocuğun kendisini çevreleyen dünya ile ilgili görüşü, yaşadığı deneyimler ile şekillenir.

Toplumsal kültür, bu etkileşimlerin içeriğini şekillendirmektedir. Tıpkı hava gibi, kültür hiç farkında olmadan bizi çevreler ve davranışlarımızı yönlendirir. Bu kültürde çocuğun yaratıcı, girişimci, sorgulayan, araştıran özellikleri sınırlanmakta ve çocuk bir anlamda budanmaktadır. Çocukların gelişimini ve yaratıcılığını engelleyen, geçerliliğini yitirmiş değer yargıları ve katı, kalıplaşmış, geleneksel eğitim metotlarına karşı koyması için, aktif, bağımsız, yaratıcı, gözlemci ve zihinsel potansiyelini kullanabilen bireyler olarak yetiştirilmeleri gerekir.

Çocuklar çiçekleridir umudumuzun...